Activities / Clubs

Athletics and Activities Director: Betty Rodriguez [email protected] 239 481-2233 ext. 234
Assistant Athletic Director: Todd Dusenberry [email protected] 239 481-2233 ext.5165
Athletics and Activities Secretary: Lesley Harmon [email protected] 239 481-2233 ext.234

FALL SPORTS COACHES EMAIL OFFICIAL START DATE
Football Joseph Mendes [email protected] August 2, 2021
Boys & Girls Bowling Todd Dusenberry [email protected] August 2, 2021
Girls Cross Country Sage Williamson [email protected] August 2, 2021
Boys Cross Country Sage Williamson [email protected] August 2, 2021
Girls Golf Shannon Knudsen [email protected] August 2, 2021
Boys Golf Chris Beisner [email protected] August 2, 2020
Boys Swimming Jeanne Epps [email protected] August 2, 2021
Girls Swimming Julie Van Der Plaats [email protected] August 2, 2021
Volleyball Haley Cole [email protected] August 2, 2021
WINTER SPORTS COACHES EMAIL OFFICIAL START DATE
Boys Basketball Sergio Rivera [email protected] November 1, 2021
Girls Basketball Kevin Carr [email protected]
October 25, 2021
Boys Soccer TBA TBA October 18, 2021
Girls Soccer Renato Freitas [email protected] October 18, 2021
Boys Wrestling Paul Rothenberg [email protected] November 8, 2021
Girls Wrestling Paul Rothenberg [email protected] November 1, 2021
Girls Weightlifting Brock Harding [email protected] October 11, 2021
SPRING SPORTS COACHES EMAIL OFFICIAL START DATE
Baseball Chris Beisner [email protected] January 24, 2022
Softball Betty Rodriguez [email protected] January 24, 2022
Girls Track and Field TBA TBA January 24, 2022
Boys Track and Field TBA TBA January 24, 2022
Boys & Girls Tennis Shannon Knudsen [email protected] January 17, 2022
Boys Weightlifting Brock Harding [email protected] January 10, 2022
Boys Lacrosse TBA TBA January 24, 2022
Girls Lacrosse McKenzie Velez [email protected] January 24, 2022
LEADERSHIP DEVELOPMENT Program Contact EMAIL ROOM LOCATION
JROTC Sergio Ortega [email protected] 7312, 7315
Club/Activity Room # Sponsor Name/s Email
Academic Team (A-Team) E227 Jill Adamczyk [email protected]
Band (Marching Pride) S103 Randy Webb [email protected]
Be a Buddy Peer Program W165 Todd Dusenberry [email protected]
Cheerleading
W166 McKenzie Velez [email protected]
W165 Kayly Balink [email protected]
Chorus/ A Cappella (T.A.G.) N701 Gary Stroh [email protected]
Class Elections E105 Shannon Knudsen
DJ Club E230 Tim Sukany [email protected]
English Honor Society E201 Katrina DeKoff [email protected]
Environmental Club W263 Tarrita Brown [email protected]
eSports Team Media Ctr. Sage Williamson [email protected]
FBLA N514 Angela Amos [email protected]
Film Club N514 Angela Amos [email protected]
French/German Honor Society E208 Barbara VanNetta [email protected]
Freshmen Class E119 Rebecca Henry
GSA Front Office Jessica Turner [email protected]
Jazz Band S103 Randy Webb [email protected]
Junior Class TBA TBA TBA
Literary Magazine N601 Marguerite Petcher
Math Team Media Ctr. Sage Williamson [email protected]
Model United Nations W162 Kelly Stutz [email protected]
Musical N509/701/801 Carmen Crussard [email protected]
National Art Honor Society N608/W152 Elodie Cotton [email protected]
National Honor Science Society W256  Bente Brauer [email protected]
National Honor Society E101 Will Bolin [email protected]
National Honor Society for Dance N801/N810 Nancy Burnham [email protected]
National Tech. Honor Society N514 Angela Amos [email protected]
Newton's Law Dance Company
N801/N810 Nancy Burnham [email protected]
N416, N810 Sarah Thornburg [email protected]
Orchestra N712 Kayla Lisa [email protected]
Panther 4 News N514 Angela Amos [email protected]
Panther Force E119 Rebecca Henry
PBS S.S. Lori Ceilley [email protected]
Robotics Team W256 Bente Brauer [email protected]
School Web Site M102 Sage Williamson [email protected]
Science Fair W269 Matt Whitmer
Senior Class E216 Brittany Camp [email protected]
Sophomore Class E215 Sage Williamson [email protected]
Spanish Club/Honor Society E206 Patricia Mills [email protected]
Special Olympics/Unified Sports W165 Todd Dusenberry [email protected]
Speech and Debate
E216 Brittany Camp [email protected]
Student Government E105 Shannon Knudsen
Technology Student Association (TSA) E230 Tim Sukany [email protected]
Thespians N509 Carmen Crussard [email protected]
Yearbook (Cypressonian) Media Ctr. Ranae Atkinson [email protected]
Yoga Club N712 Kayla Lisa [email protected]
Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved. Non-Discrimination Policy Website Accessibility